25 håb-citater om succes

1. “Vi må acceptere endelig skuffelse, men aldrig miste det uendelige håb.” Martin Luther King, Jr. 2. “Håbet er som solen, der, mens vi rejser mod den, kaster skyggen af ​​vores byrde bag os.” Samuel smiler 3. “Håb er bestemt ikke det samme som optimisme. Det er ikke overbevisningen om, at noget vil blive godt, men visheden om, at noget giver mening, uanset hvordan det bliver.” Vaclav Havel 4. “Al menneskelig visdom er sammenfattet i to ord; vent og håb.” Alexandre Dumas 5. “Alt børn har brug for er lidt hjælp, lidt håb og nogen, der tror på dem.” Magic Johnson 6. “Tre store væsentlige ting for lykke i dette liv er noget at gøre, noget at elske og noget at håbe på.” Joseph Addison 7. “Håb er vigtigt, fordi det kan gøre nuet mindre vanskeligt at bære. Hvis vi tror på, at i morgen bliver bedre, kan vi klare en nød i dag.” Thich Nhat Hanh 8. “Det er et godt sted, når alt hvad du har er håb og ikke forventninger.” Danny Boyle 9. “Håb er det med fjer, der sidder i sjælen – og synger tonerne uden ordene – og aldrig stopper overhovedet.” Emily Dickinson 10. “Håbet er søjlen, der holder verden op. Håbet er drømmen om en vågen mand.” Plinius den Ældre 11. “I slutningen af ​​dagen er alt, hvad du kan håbe på, at fortsætte. Jo ældre jeg bliver, jo mere indser jeg, at bare at blive ved er, hvad livet handler om.” 12. “Arbejdet fortsætter, sagen består, håbet lever stadig, og drømmene skal aldrig dø.” Edward Kennedy 13. “Håb er det sidste, en person gør, før de bliver besejret.” Henry Rollins 14. “Ligesom fortvivlelse kun kan komme til en fra andre mennesker, kan håb også kun gives til en af ​​andre mennesker.” Elie Wiesel 15. “Håbet springer evigt i menneskets bryst: Mennesket er aldrig, men altid velsignet.” Alexander Pope 16. “Vi har altid holdt fast i håbet, troen, overbevisningen om, at der er et bedre liv, en bedre verden, hinsides horisonten.” Franklin D. Roosevelt 17. “Vær forberedt, arbejd hårdt, og håb på lidt held. Erkend, at jo hårdere du arbejder og jo bedre forberedt du er, jo mere held kan du have.” Ed Bradley 18. “Håbet er den eneste bi, der laver honning uden blomster.” Robert Green Ingersoll 19. “Håb er ikke overbevisningen om, at noget vil blive godt, men visheden om, at noget giver mening, uanset hvordan det viser sig.” Vaclav Havel 20. “Der er ingen medicin som håb, intet incitament så stort og ingen tonic så kraftfuld som forventning om noget bedre i morgen.” Orison Swett Marden 21. “Håbet ligger i drømme, i fantasien og i modet hos dem, der tør gøre drømme til virkelighed.” Jonas Salk 22. “Lær af i går, lev for i dag, håb for i morgen. Det vigtige er ikke at stoppe med at stille spørgsmål.” Albert Einstein 23. “Håb er at kunne se, at der er lys på trods af alt mørket.” Desmond Tutu 24. “Du har måske ikke altid et behageligt liv, og du vil ikke altid være i stand til at løse alle verdens problemer på én gang, men undervurder aldrig den betydning, du kan have, fordi historien har vist os, at mod kan være smitsomt og håbe kan leve sit eget liv.” Michelle Obama 25. “Hver dag begynder med en handling af mod og håb: at komme ud af sengen.” Mason Cooley

1. “Vi må acceptere endelig skuffelse, men aldrig miste det uendelige håb.” Martin Luther King, Jr. 2. “Håbet er som solen, der, mens vi rejser mod den, kaster skyggen af ​​vores byrde bag os.” Samuel smiler 3. “Håb er bestemt ikke det samme som optimisme. Det er ikke overbevisningen om, at noget vil blive godt,…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *